Orszak Trzech Króli w Gdyni! Największe uliczne jasełka w mieście.

Już od lat, 6 stycznia w Święto Trzech Króli, przez wiele polskich miast przechodzą piękne Orszaki. Ta wyjątkowo ciekawa i barwna tradycja na stałe wpisała się już w w nasz krajobraz. Gdynia również jest jej częścią. Mieliście okazję uczestniczyć już w takim Orszaku? A może aktywnie bierzecie w nim udział?

orszak

Rok 2019 będzie wyjątkowy. Do Orszaku dołączyło aż 751 miejscowości. Wyraźnie widać, że inicjatywa bardzo się ludziom podoba :). Nic dziwnego, w styczniu pogoda nas nie rozpieszcza, ciągle jeszcze jesteśmy w świątecznym nastroju, wszystkim udziela się wesoła atmosfera wspólnego przeżywania takich wyjątkowych jasełek. W Gdyni Orszak przejdzie już po raz siódmy i z roku na rok nabiera większego rozmachu.

W tym roku bardzo ciekawą nowością w naszym mieście są wyjątkowe stroje dla Świętej Rodziny, Królów i Dworzan, które zostały specjalnie na tę okazję przygotowane w pracowni kostiumowej Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Co więcej, korony dla uczestników Orszaków w całej Polsce zaprojektowali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie!

Na stronie internetowej orszaku możemy przeczytać, że uliczne jasełka zostały zainicjowane w 2005 roku w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Pomysł zrodził się w małym gronie. Może w tym własnie tkwi sekret sukcesu? Od kameralnego przedstawienia na szkolnej scenie, poprzez deski teratru Buffo w 2008 roku w projekt angażowało się coraz więcej dzieci. W kolejnym roku pomyślano, żeby jasełka „wyprowadzić” na ulicę. Pomysł odważny, ale udał sie znakomicie. W 2009 i 2010 Orszaki przeszły ulicami Warszawy. W następnym roku przyłączyło się 5 miast, później było już 24, a w 2013 Orszaki odbyły sie również zagranicą i w 96 mistach Polski! 6 stycznia 2014 r. kolędnicy przeszli przez 187 miejscowości, na 3 kontynetnach, w 7 krajach. Rok później Orszak Trzech Króli to już 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. Rok 2016 r. to 420 miejscowości, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

Siła pomysłu jest wręcz porażająca! Warto samemu się przekonać co takiego wyjątkowego jest w ulicznych jasełkach. Gwarantujemy, że nie pożałujecie!

Zapraszamy również do zapoznania sie z naszym kalendarzem. W weekend odbywa się wiele koncertów kolęd, gospel a także inne imprezy. Znajdzie się coś dla osób dalej pozostających w świątecznym nastroju (oby trwał jak najdłużej! 🙂 ), jak i dla tych, którzy już wracają do „normalności” 🙂 .

Więcej informacji o orszakach na stronie organizatora.

 

 

 

Polub nas i udostępnij: