Inteligentny dom- komfort i bezpieczeństwo


Nie raz wychodząc z domu zastanawiałaś się czy żelazko zostało wyłączone albo czy wszystko zostało rozłączone z prądu i czy drzwi zostały pozamykane? Zadawałaś sobie pytanie czy wyłączyłaś kuchenkę lub czy na pewno nie doszło do jakiejś awarii w domu. Niepokój z tym związany potrafi nam towarzyszyć przez cały dzień. Na szczęście domy inteligentne potrafią sobie poradzić z takim i nie tylko takim problemem, ponieważ domy inteligentne to nie tylko komfort i luksus dla domowników, to także bezpieczeństwo.

Czym właściwie jest inteligentny dom? Z definicji dowiadujemy się, że jest to system zintegrowany, który pozwala na sterowanie wieloma typami urządzeń za pomocą jednego przycisku. W skład domu inteligentnego wchodzi: sterowanie oświetleniem, sterowanie żaluzjami i roletami antywłamaniowymi, sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją, sterowaniem sprzętem audio/video. Ale inteligentny dom to także: ochrona przed włamaniem, ochrona przed czadem oraz monitoring.

Sterowanie oświetleniem pozwoli nam na to, by zapalić jedną lampkę z wielu miejsc lub zapalić wiele lamp z jednego miejsca. Możemy również tak ustawić czujniki, by zapalały oświetlenie w dowolnym miejscu w domu, kiedy tylko wyczują tam jakiś ruch. Wyobraźmy sobie, że wstajemy w nocy i nie musimy szukać włącznika światła tylko automatycznie to światło się zapala pod wpływem naszego ruchu. Czy to nie brzmi nieźle? Do tego możemy dowolnie ustawić natężenie strumieni świetlnych tak by rozproszone tworzyły delikatny strumień lub by dokładnie oświetlały nasze mieszkanie ostrym światłem. Wszystko zależy od naszych życzeń, ponieważ to my programujemy urządzenie obsługujące oświetlenie. Jeśli mówimy o domach inteligentnych to warto też wspomnieć o innych udoskonaleniach. Mowa tu o sterowaniu żaluzjami i roletami antywłamaniowymi. Tu też możemy tak ustawić system, by rolety i żaluzje otwierały się lub zamykały się na nasz znak, albo zaprogramować, by reagowały na różne czynniki jak na przykład światło słoneczne. Sterowanie ogrzewaniem to kolejna rzecz, która sprawia, że inteligentny dom wydaje się bardzo rozsądnym pomysłem. System grzewczy możemy tak zaprogramować, by w domu była utrzymywana jednakowa temperatura przez cały czas lub żeby mieszkanie nagrzewało się już kilka godzin przed naszym przyjściem do domu. Wszystko zależy od naszych życzeń. Jednak największą zaletą takiego domu jest to, że potrafi on monitorować go i wychwytywać sytuacje w których zostawimy włączone żelazko, wówczas powiadamia nas o tym fakcie. Inteligentny dom to także czujnik czadu, tego bezwonnego tlenku węgla, który potrafi zabić.

Previous Wycieczka do Zakopanego - z małym dzieckiem w góry
Next Aranżacje wnętrz