Własne lokum


Koniec studiów, pierwsza praca, zaręczyny to jeden z wielu bodźców które zachęcają do usamodzielnienia się. Wejście w dorosłe życie to często, w pierwszej kolejności decyzja o wyprowadzeniu się od rodziców. Własne lokum staje się marzeniem. Realizacja o własnym domu lub mieszkaniu uzależniona jest od możliwości finansowych oraz preferencji.

Mieszkanie, kupione na rynku pierwotnym lub wtórnym to przede wszystkim większa możliwość wyboru lokalizacji. Przy zdolności kredytowej na niewielką kwotę można wybrać na start małe mieszkanie typu kawalerka. Właściciel nie musi zajmować się stanem budynku, sprzątaniem wokół, w jego imieniu i innych mieszkańców wspólnoty lu spółdzielni zajmuje się wyznaczona do tego firma.

Decyzja o budowie własnego domu nie jest łatwa. Przede wszystkim lokalizacja. Zakup działki na obrzeżach miasta to dłuższe dojazdy, natomiast bliżej centrum wiąże się z wysoką ceną jej zakupu. Następnie sam proces budowy wymaga zaangażowania własnego czasu w nadzór nad przebiegiem prac na poszczególnych etapach. Właściciel musi dbać o stan techniczny budynku, jest zobowiązany utrzymywać porządek wokół posesji, oraz odśnieżać chodnik w czasie zimy. Jednak dom daje większe poczucie swobody, a własny ogród to miejsce odpoczynku i relaksu.

Czy lepiej mieszkać we własnym domu czy mieszkaniu to pytanie bez odpowiedzi. Najważniejsze jest aby dobrze się czuć w swoich czterech ścianach.

Previous Jak uzyskać piękny dom?
Next Dom