Wady nauczania w domu.


Coraz częściej słyszy się o domowy nauczaniu. Rodzice nie posyłają dzieci do szkoły, tylko uczą je w domu. Sami zajmują się ich edukacją lub zatrudniają nauczyciela. Często wiąże się to z tym, że chcą ochronić dziecko przed światem. Nie zawsze jest to jednak dobra opcja. Taka nauka ma swoje wady.
Przede wszystkim, dziecko nie ma możliwości poznawania nowych ludzi, nie ma świadomości przynależności do żadnej grupy. Otaczają go osoby, które zna często od dziecka. Takim osobom potem ciężko nawiązać kontakt z kimś nowym.
Chodzenie do szkoły stwarza obowiązki. Wiadomo, że w domu dziecko również takie posiada, ale zawsze można przełożyć lekcje na inną godzinę albo w inny dzień pouczyć się więcej.
Inną sprawą są nauczyciele. Będąc pod nadzorem obcej osoby, dziecko czuje większy respekt niż przed rodzicami. Wiadomo, że z rodzicami łatwiej się pokłócić niż z nauczycielem w szkole.
Chodzenie do szkoły stwarza dziecku konieczność reagowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Już nie ma mamy, która stanie obok i zrobi cokolwiek za dziecko. Taka osoba musi radzić sobie sama. W ten sposób uczy się samodzielności. Rozwiązuje problemy na własną rękę. Dzięki czemu w przyszłości, kiedy problemy staną się dużo poważniejsze, prościej będzie sobie z nimi poradzić.
Szkoła to również wycieczki, słuchanie doświadczeń różnych ludzi. Ciężko zagwarantować dziecku taką możliwość na własną rękę.
Tak więc warto jest się zastanowić, czy aby lepiej nie jest posłać dziecko do szkoły. Dzięki temu w dorosłym życiu będzie prościej mu się odnaleźć. Rodziców nie będzie zawsze obok, a problemy nigdy nie znikną. Będzie ich coraz więcej i będą coraz bardziej skomplikowane.

Previous Nauki humanistyczne
Next Rozwój talentu od dziecka