Pomidory szklarniowe


Pomidory szklarniowe to warzywa, które bardzo chętnie uprawiane są w naszym kraju. Hodowane są tak chętnie, ze względu na swoje wartości odżywcze oraz łatwą uprawę. Pomidor odznacza się długim okresem wegetacyjnym oraz umiłowaniem ciepła. Źle znosi przymrozki, dlatego często stosuje się względem niego uprawę z rozsady. Nasiona pomidora są łatwo dostępne, można je nabyć w każdym sklepie ogrodniczym oraz markecie. Gotowe sadzonki pomidorów przenosimy do ziemi około końca kwietnia lub na początku maja. Uzależnione jest to od panującej pogody. Przede wszystkim natomiast od temperatury powietrza oraz tego jak duże jest wystąpienie przymrozków. Uprawa amatorska opiera się zazwyczaj o sadzenie pomidorów do gruntu.
Jaką glebę lubią pomidor? Przede wszystkim musi być ona żyzna i wolna od patogenów oraz szkodników. Warto przygotować ziemię pod uprawę pomidorów. Przekopujemy ją na jesieni roku, który poprzedza uprawę, a w razie potrzeby dodajemy kompost lub nawóz naturalny. Pomidor nie należy siać bezpośrednio w roku po zastosowaniu obornika. Należy pamiętać również o zmianowaniu, pomidor źle się czuje na miejscu roślin psiankowatych czyli papryki i oberżyny.

Aby pomidor mógł wyrosnąć potrzebuje odpowiedniej temperatury. Dlatego szklarnia jest idealnym do tego terenem. Jeśli temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza dochodzi do zahamowania jego wzrostu. Zostaje zahamowany wzrost systemu korzeniowego a w konsekwencji wzrost warzywa. Źle wpływa to na kwitnienie oraz owocowanie. Pomidor lubi światło, może wtedy rosnąc pięknie. Należy więc w głównej mierze zadbać o te dwa czynniki. Należy pamiętać także o właściwym sposobie podlewania pomidora. Zaraz po posadzeniu sadzonek, pomidor powinien być często podlewany. Następnie przechodzimy do podlewania rzadkiego, po to by miał on możliwość dobrego ukorzenienia się. Najlepiej podlewać pomidora rzadko, ale obficie. Podlewać należy przede wszystkim glebę, w której znajduje się pomidor. Nieuważne podlewanie pomidora, czyli lanie wody na owoce oraz liście, może przynieść im infekcje.

Previous Tarasy drewniane
Next Czy prywatny detekty to ostatecznosć?