Nauka poprzez zabawę


Coraz więcej słyszy się o nowych sposobach nauczania, szczególnie małych dzieci, ale nie tylko. Naukowcy od wielu lat próbują opracować metodę, dzięki której nauka będzie łatwiejsza, przyjemniejsza, ale przede wszystkim krótsza, co pozwoli nam przyswajać więcej wiedzy niż w standardowym modelu edukacyjnym.
W dzisiejszych czasach, w polskich szkołach lekcje dalej są prowadzone w dawny, niestety coraz mniej efektywny sposób, a często konserwatywny nauczyciel nie ma ochoty zmieniać sposobu w jaki prowadzi lekcje przez większość swojej kariery zawodowej.
Na szczęście istnieją także nauczyciele z powołania, którzy są wstanie zrobić naprawdę wiele, aby nauka przychodziła uczniowi z łatwością.
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych bardzo łatwo mogą zainteresować podopiecznych swoim przedmiotem nauczania. Na takich lekcjach jak: chemia, fizyka, biologia i geografia, można urozmaicać zajęcia ciekawymi doświadczeniami chemicznymi i fizycznymi, wycieczkami krajoznawczymi, filmami na temat kultury różnych krajów lub zajęciami w laboratorium lub planetarium.
Nauczyciele przedmiotów humanistycznych mogą zainteresować uczniów teatrem, musicalem, operą lub baletem. Dobrym pomysłem jest także wyjście do muzeum. Warunek jest tylko jeden: musi być w nim ciekawie.
Co jednak mają zrobić nauczyciele przedmiotów takich jak matematyka? Swoje lekcje mogą urozmaicać różnymi grami, zabawami i quizami, które dostosują do poziomu intelektualnego podopiecznych. Dzieci w podstawówce zachwycają się kolorowankami z tabliczką mnożenia, jednak dla ucznia gimnazjum lepsza będzie gra „Jeden z dziesięciu”.
Badania dowodzą że nauka poprzez zabawę jest najlepszą i najszybszą formą przyswajania wiedzy. A więc wykorzystajmy to!

Previous Basista
Next Polska szkołą - wyjść z zaklętego kręgu