Jak nauczyć się zasad dobrego zachowania?

Z której strony ułożyć łyżeczkę obok filiżanki? Jak podawać kawę? Czy mężczyźnie zawsze wypada podawać dłoń kobiecie? Na te i inne pytania wiele z nas nie zna odpowiedzi. Nie wiemy jak zachować się w wielu sytuacjach, ponieważ nie spotykają nas one na co dzień, więc wiedza dotycząca szczególnych zasad savoir vivre wydaje się nam być zbędną. Problem pojawia się, gdy sytuacja życiowa, a najczęściej zawodowa, stawia nas w niezręcznym położeniu wymagając od nas zastosowania zasad dobrego wychowania o których często nie mamy zielonego pojęcia!
Oczywiście, można podszkolić się w tej dziedzinie czytając książki. Jest wiele poradników, masa publikacji oraz jeszcze większa ilość materiałów w internecie na temat zasad prawidłowego zachowania się. Jednak ani książka, ani artykuł przeczytany na stronie internetowej nie zastąpi nam praktyki. Przyjrzyjmy się ludziom, którzy potrafią nienagannie zachować się w każdej sytuacji. Jacy są swobodni, pewni siebie, spokojni. Prawdopodobnie nie zawsze tacy byli. Praktyka, wielość momentów w życiu, w których musieli zastosować zasady savoir vivre sprawiły, że ludzie Ci doszli do perfekcji w dziedzinie grzecznych zachowań międzyludzkich.
Zdarza się jednak tak, że nasza praca wymaga od nas nagle umiejętności, których nie mieliśmy okazji zdobyć. Być może awansujemy i musimy wiedzieć, jak zachowywać się na spotkaniach biznesowych? Lub wybieramy naszą ścieżkę zawodową, na przykład kelnerowanie w luksusowej restauracji i zależy nam na tym, aby być wizytówką miejsca w którym pracujemy i swoją postawą podnosić rangę miejsca pracy. W takich wypadkach najlepszym pomysłem będzie udanie się na szkolenie savoir vivre, które w sposób teoretyczno-praktyczny przygotuje nas na różne okoliczności, mogących nas spotkać w określonych miejscach. Szkolenie jest o tyle dobrym pomysłem, że w chwili jakichkolwiek pytań czy wątpliwości możemy skonsultować się z prowadzącym zajęcia oraz przełamywać wstyd podczas zajęć praktycznych. Wiedza, jaką wynosi się z takich zajęć jest bezcenna.

Comments Closed

Comments for this post are now closed.