Montaż bramy metalowej. To nie takie proste.


Brama metalowa jest bramą bardzo praktyczną. Mocna i nie zawsze ciężka, odporna na warunki atmosferyczne, łatwa do ewentualnej naprawy czy malowania. Jak założyć taką bramę?

Jeśli mamy w planach założenie bramy od podstaw, wraz z osadzaniem metalowych słupków, musimy pamiętać, by do tych prac przywiązać sporo uwagi. Potrzebna jest dokładność i wzięcie pod uwagę obciążeń, które będą z bramą związane. Brama „wisząca” na zawiasach, ciągnie bowiem słupek w swoją stronę. Oczywiście z pewnością uwzględnimy obciążenia, kupując odpowiednie słupki, nawet najsilniejsze jednak nie pomogą, jeśli nie będą dobrze wmurowane.

Wmurowanie słupków w podłoże to zadanie, które należy wykonać bardzo dokładnie, pamiętając o tym, że nie tylko muszą one być wmontowane pionowo, ale i w określonej odległości od siebie, aby brama mogła się swobodnie otwierać i zamykać. Niekiedy trudno określić tę odległość, dlatego dobrym sposobem jest montowanie słupków z założoną bramą. Po wykopaniu dołów na słupki i wstępnym ich osadzeniu i zablokowaniu, montujemy bramę, którą dokładnie podpieramy, aby swoim ciężarem nie zmieniała ustawienia słupków. Po dokładnym osadzeniu bramy, przystępujemy do zalewania słupków betonem. Tak przygotowana brama, powinna przez co najmniej kilka dni pozostać nieruchoma, by cement, na który osadzone zostały słupki, miał możliwość dobrze zaschnąć. Oczywiście wiele zależy od warunków pogodowych, najlepiej od razu założyć, że konieczne będzie nieco więcej dni – co najmniej tydzień. Dla pewności, przez kolejnych kilka dni, można otwierać i zamykać bramę, ale należy ją w każdej pozycji podpierać, by swoim ciężarem nie zmieniła położenia słupków.

Dobrze osadzone słupki, zalane grubą warstwą cementu, najlepiej pomieszanego z gruzem, to gwarancja, iż brama przez wiele lat nie będzie sprawiać problemów. W innym przypadku ryzyko obwieszania się bramy jest spore. Należy takich sytuacji unikać, by nie przysparzać sobie więcej pracy – słupki, które zmienią swoje położenie, są bowiem do wstawienia od nowa.

Dobrze zamontowana brama metalowa, na długo będzie praktycznym i doskonale działającym elementem naszego ogrodzenia.

Previous Bajkowy pokój dla dziecka
Next Wybór bramy.

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *