Bagażnik samochodowy – czym kierować się podczas wyboru

Każdy z nas lubi podróżować. Podróże bliższe i dalsze, maja jednak to do siebie, że wymagają odpowiedniego ekwipunku. Co jednak zrobić, jeśli zapakowaliśmy do samochodu całą rodzinę, do tego mnóstwo walizek, a nasze autko to nie kombi i brakuje nam miejsca? Przydałby się w takiej sytuacji dodatkowy bagażnik. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być bagażnik samochodowy montowany na dachu naszego auta. Pojawia się jednak problem, jak wybrać bagażnik dachowy, czy każdy rodzaj bagażnika będzie dla nas odpowiedni?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzai bagażników. Dodatkowo, nasz bagażnik można rozszerzać o szereg innych modułów, przystosowanych do przewożenia na przykład sprzętu sportowego. Nim jednak tak zrobimy, potrzebny nam bagażnik bazowy, który posłuży jako podstawa do dalszej rozbudowy. Po pierwsze musimy sprawdzić jakiego rodzaju dach ma nasze auto. W zależności od tego, będziemy mieli do wyboru różne gamy produktów. Istnieją trzy podstawowe typy dachów samochodowych. Najłatwiejsze do zabudowy dachy z relingami, dachy z fixpointami i płaskie dachy bez żadnych uchwytów. W przypadku dachu z relingami, wystarczy dokupić specjalne łapy oraz belki, które utworzą nasz bagażnik bazowy, w pozostałych dwóch przypadkach, potrzebne będą nam specjalne adaptery, na których oprzemy konstrukcję bagażnika.
Jeśli w celu kupna bagażnika udamy się do dobrego sklepu specjalistycznego, sprzedawca powinien powiedzieć jak wybrać bagażnik samochodowy i polecić nam odpowiedni dla nas sprzęt. To jakiej marki samochód posiadamy może mieć znaczenie, dobrze więc na zakupy pojechać samochodem i od razu przymierzyć bagażnik zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup. Kupując bagażnik, pamiętajmy, że każdy samochód ma inna konstrukcję, dlatego należy dobrać bagażnik do parametrów naszego auta. Dach samochodu ma określoną nośność której nie można przekraczać. Podobnie każdy bagażnik samochodowy ma określoną dopuszczalną ładowność. Stosowanie się do tych ograniczeń gwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania bagażnika samochodowego.
Jeśli posiadamy już bagażnik bazowy, możemy pomyśleć o dodatkowym jego doposażeniu. W zależności od tego, co chcielibyśmy przewozić na bagażniku, możemy dokupić różne uchwyty. Jeśli chcemy zabrać ze sobą samochodem rower, możemy dokupić uchwyt rowerowy na bagażnik samochodowy. Jeżeli wybieramy się zima w góry, przyda nam się uchwyt na narty. Dostępne są też uchwyty do mocowania desek surfingowych i wiele innych. Popularnym ostatnio dodatkiem do bagażnika jest box dachowy. W skrócie można by go opisać jako przymocowaną na dachu walizkę. Jednak w odróżnieniu od walizki, jest dużo wygodniejszy w użyciu i posiada naprawdę imponująca pojemność, sięgającą czasem nawet pięciuset litrów. Oczywiście, kupując box dachowy, musimy pamiętać o dopuszczalnej nośności dachu naszego auta i jej nie przekraczać. Należy również zwrócić uwagę, aby box nie wystawał poza brzeg dachu auta, inaczej, głównie w przypadku pojazdów posiadających z tyłu otwieraną do góry klapę, korzystanie z niego będzie poważnie utrudnione.

Comments Closed

Comments for this post are now closed.